خانه / ترمیم و زیبایی / روکش و بریج دندان چیست؟

روکش و بریج دندان چیست؟

روکش دندان ها و اغلب بریج ها پروتزهای ثابت هستند. برخلاف ابزارهای مثل دندان مصنوعی که هر روز می توان آن را از دهان بیرون آورد و شست و شو داد، روکش ها و بریج ها در دندان ها یا ایمپلنت های موجود سفت و ثابت شده اند و تنها دندانپزشک می تواند آنها را جدا کند.

فهرست مطالب

 • ۱ روکش دندان چیست؟
 • ۲ لزوم استفاده
 • ۳ نحوه و مراحل
  • ۳٫۱ جلسه اول
  • ۳٫۲ جلسه دوم
  • ۳٫۳ در بارداری
 • ۴ نگهداری و مراقبت
 • ۵ مزایا و فواید
 • ۶ دوام و عمر
 • ۷ عوارض جانبی و معایب
 • ۸ هزینه و قیمت

روکش دندان چیست؟

url646

روکش دندان برای پوشش کامل دندان آسیب دیده مورد استفاده قرار می گیرد بطور مثال روکش کردن دندان عصب کشی شده. روکش علاوه بر استحکام دندان آسیب دیده، برای بهبود ظاهر طرح لبخند، شکل و هم سطحی دندان، بکار می رود. روکش همچنین در بالای یک ایمپلنت قرار داده می شود که باعث شود از نظر زیبایی طرح لبخند و کارایی دندان مناسب باشد. انواع روکش دندان چینی یا سرامیکی و زیرکونیوم را می توان با رنگ دندان طبیعی شما انطباق داد همچنین روکش ها از جنس طلا و آلیاژهای فلزی، آکریلیک و سرامیک نیز تهیه می شود. این آلیاژها عموما استحکام بیشتری نسبت به نوع چینی دارند و برای دندان های عقبی توصیه می شود. جنس چینی دارای پوسته فلزی نیز اغلب مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا درعین مستحکم بودن، زیبا نیز هست.

لزوم استفاده

از جمله مواردی که دندان پزشک استفاده از روکش دندان را تجویز می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محافظت از یک دندان ضعیف در برابر شکستگی یا پوسیدگی و یا نگه داشتن قسمت های یک دندان شکسته شده
 • ترمیم یک دندان شکسته یا دندانی که شدیدا پوسیده شده است
 • پوشش و محافظت از دندانی که میزان پر شدگی آن زیاد است و دندان زیادی باقی نمانده است
 • متصل کردن یک بریج
 • پوشاندن یک ایمپلنت
 • پوشاندن دندانی که شکل یا رنگ مناسبی ندارد
 • پوشاندن دندانی که عصب کشی شده است

dental_bridge

بریج دندان در صورتی توصیه می شود که شما در حال از دست دادن یک یا چند عدد از دندان های خود باشید. شکاف های باقی مانده ناشی از دندان از دست رفته در نهایت باعث می شود که دندان های باقی مانده به سمت فضاهای خالی بچرخند یا حرکت کنند ومنجر به گاز گرفتن زبان می شود. عدم تعادل ناشی از دندان های از دست رفته همچنین منجربه بیماری لثه و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی می شود. بریج ها عموما بجای یک یا چند دندان از دست رفته مورد استفاده قرارمی گیرند. بریج ها دقیقا اندازه فضای دندانی که از دست رفته است، می باشند. بریج ها در دندان های طبیعی یا ایمپلنت های دور فضای خالی قرار می گیرند، این دندان ها نقش تکیه گاه را برای بریج ها ایفا می کنند. یک دندان جایگزین شده به روکش دندانی که نقش تکیه گاه را ایفا می کند، متصل می شود. همانند روکش ها، بریج ها نیز از انواع مختلفی دارند. دندان پزشک به شما کمک می کند تا براساس محل دندان یا دندان های افتاده، کارایی آن، زیبایی و هزینه روکش دندان، بریج مورد نظر خود را انتخاب کنید. بریج های چینی یا سرامیکی را می توان با رنگ دندان طبیعی شما مطابقت داد.

نحوه و مراحل

روش جدید روکش دندانی وجود دارد که با استفاده از آن دندان پزشکان می توانند در یک روز در مطب عمل گذاشتن روکش دندان را انجام دهند. یک قالب از دندانی که به روکش نیاز دارد گرفته می شود وبه دستگاهی که در مطب قرار دارد منتقل می گردد. ده تا پانزده دقیقه بعد، روکش را می توان بر روی دندان قرار داد. یکی از مزیت های دیگر این روش این است که قالب دیجیتالی را می توان برای ساخت روکش به آزمایشگاه فرستاد.

در روش سنتی آزمایشگاه ها روکش های سرامیکی قابل فشار را ارائه می کنند. این روکش ها هسته داخلی سفتی دارند که جایگزین زیر ساخت فلزی می شود و برای پوشاندن دندان از یک ماده چینی استفاده می کنند. چینی فلزی است که به بهترین شکل با رنگ دندان های مجاور مطابقت پیدامی کند. این روش روکش گذاری دندان رواج زیادی پیدا کرده است. روکش های سرامیکی قابل فشار نسبت به روکش های چینی پوش دوام بیشتری دارند. در روشهای سنتی برای آماده سازی دندان برای روکش گذاری به دو جلسه نیاز است:

جلسه اول

دندان معاینه و آماده می شود. تصویرهایی با اشعه ایکس گرفته می شود تا ریشه های دندانی که روکش دندان را دریافت می کنند واستخوان مجاور آن بررسی شود. در صورتی که دندان پوسیدگی زیادی داشته باشد، یا در صورتی که احتمال عفونت یا آسیب دیدگی پالپ دندان وجود داشته باشد، در ابتدا ترمیم دندان با عصب کشی صورت می گیرد.

سپس، دندان پزشک دندان و بافت لثه دور دندان شما را بی حس می کند. دندانی که روکش دندان بر روی آن قرار داده می شود برای فراهم کردن فضا برای روکش کردن دندان، در راستای سطح جویدنی دندان صاف و کوتاه می شود. میزان دندانی که باید تراشیده شود به نوع روکش مورد استفاده بستگی دارد. برای مثال، روکش دندان تمام فلزی باریک تر هستند و نسبت به روکش های تمام چینی یا چینی فلزی به از بین بردن ساختار کمتری از دندان نیاز دارد. از سوی دیگر، اگر بخش زیادی از دندان به دلیل پوسیدگی یا آسیب دیدگی از بین رفته باشد، برای محافظت از روکش، ماده پرکننده در داخل دندان قرار داده می شود.

پس از تغییر شکل دندان، قالبی از دندانی که روکش گذاری روی آن باید صورت بگیرد، گرفته می شود. قالب های از بالا و پایین دندانی که روکش گذاری روی آن صورت می گیرد، گرفته می شود. این کار به این منظور صورت می گیرد که اطمینان حاصل شود که روکش بر عمل جویدن تاثیر نمی گذارد.

قالب ها به آزمایشگاه های دندان فرستاده می شود تا در آنجا روکش ها ساخته شوند. روکش در عرض دو تا سه هفته به مطب دندان پزشک فرستاده می شود. در صورتی که روکش شما از جنس چینی باشد، دندان پزشک رنگی را انتخاب می کند که با رنگ دندان های مجاور بیشترین انطباق را داشته باشد. دندان پزشک یک روکش موقتی برای شما درست می کند تا درحین ساخته شدن روکش دائمی از دندانی که باید روکش گذاری شود محافظت شود. روکش های موقتی معمولا از جنس آکریلیک هستند و با استفاده از سیمان موقتی درجای خود نگه داشته می شوند.

جلسه دوم

درجلسه دوم، دندان پزشک روکش موقتی را جدا کرده و انطباق و رنگ روکش دائمی را بررسی می کند. در صورتی که همه چیز مناسب باشد، برای بی حس کردن دندان داروی بی حسی موضعی تزریق می شود و یک روکش دندان جدید و دائمی را برای همیشه قرار داده می شود.

دندانی که باید ترمیم شود، بی حس می شود تا در طول آماده سازی روکش بیمار دردی را احساس نکند. برای این کار، لیدوکائین یا یک داروی بی حسی موضعی دیگر به لثه ها تزریق می شود. پس از اتمام روکش کردن دندان و از بین رفتن اثر بی حسی، بیمار با روکش دندان خود کمی دچار حساسیت می شود یا در لثه های دور دندان احساس درد می کند. با این وجود، این درد خفیف است و خیلی طول نمی کشد.

در بارداری

در صورت امکان، بهترین کار این است که برای کاهش فشار بر روی مادر و نوزاد، روکش کردن دندان و عمل های این چنینی را پس از بارداری انجام دهید. با این حال، استفاده از روکش دندان اغلب نتیجه شکستگی ناگهانی یا موقعیت های اجتناب ناپذیر دیگر است و ترمیم دندان دراین شرایط باید فورا صورت بگیرد. مواد مورد استفاده برای روکش ها برای بارداری مشکلی بوجود نمی آورند و بی خطر هستند، بنابراین در هنگام ضرورت، می توان در طول بارداری عمل روکش کردن دندان را انجام داد، اما به خاطر داشته باشید که حتما دندان پزشک را در جریان وضعیت خود قرار دهید.

نگهداری و مراقبت

disases

روش و نحوه قرار دادن روکش دندان ابتدا با بی حس کردن دندان با بی حسی موضعی شروع می‌شود. در صورتی که دندان ترک خورده باشد یا عصب کشی روی آن صورت گرفته باشد، در ابتدا باید دندان پر شود تا برای قرار دادن روکش بر روی دندان مقدار کافی دندان ترمیم شده وجود داشته باشد. سپس دندان تراشیده می‌شود و فضای کافی برای قرار دادن روکش دندان ایجاد می شود، سپس یک قالب از دندان با یک اسکنر دیجیتالی یا ماده ای بتونه مانند گرفته می‌شود. سپس دندان پزشک با استفاده از راهنمای رنگ، رنگ دندان بیمار را تعیین می‌کند یا از دندان عکس می‌گیرد تا به تکنسین آزمایشگاه کمک کند تا روکش‌هایی را درست کنند که با قسمت باقی مانده دندان بیمار مطابقت داشته باشد. یک روکش دندان موقت که از جنس رزین یا آکریلیک با استفاده از قالب گیری یا استنت دندان اصلی ساخته می‌شود. دندانپزشک این روکش موقت را با سیمان موقتی به دندان می چسباند، تا وقتی که روکش دندان دائمی آماده شد، به راحتی بتواند آن را جدا کرد.

به دلیل این که روکش دندان موقتی صرفا تا زمان قرار داده شدن روکش دائمی روی دندان قرار داده شده اند، اغلب دندان پزشکان برای مراقبت از آن موارد زیر را توصیه می کنند:

 • نخوردن غذاهای چسبناک و جویدنی (برای مثال جویدن آدامس و کارامل) که این احتمال وجود دارد که به روکش بچسند یا آن را بکشند.
 • کمتر استفاده کردن از سمتی که روکش موقت در دهان است. عمل جویدن خود را به سمت دیگر دهان منتقل دهید.
 • از جویدن غذاهای سفت مثل سبزیجات خام که باعث تغییر محل یا شکستن روکش می شوند، خودداری کنید.
 • سعی کنید در حین تمیز کردن دندان، نخ دندان را به آرامی در بین دندان ها عبور دهید. اگر نخ دندان را مطابق معمول به سرعت بکشید، ممکن است روکش دندان موقتی از روی دندان بیفتد.

مزایا و فواید

دندان پزشک روکش را برای موارد زیر توصیه می کند:

 • جایگزینی پرشدگی بزرگ در جایی که دندان کافی باقی نمانده باشد
 • محافظت از یک دندان ضعیف در برابر شکسته شدن
 • ترمیم یک دندان شکسته
 • وصل کردن یک بریج
 • پوشاندن یک ایمپلنت
 • پوشاندن دندانی که شکل یا رنگ مناسبی ندارد
 • پوشاندن دندانی که عصب کشی شده است

دوام و عمر

با وجود این که روکش دندان و بریج ها می توانند دائمی باشند، گاهی اوقات شل می شوند یا می افتند. مهم ترین کاری که برای تضمین ماندگاری روکش یا بریج دندان می توانید انجام دهید حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان است. بریج زمانی می افتد که دندان یا استخوانی که آن را نگه داشته است بر اثر یک بیماری دندان دچار آسیب دیدگی شود. با روزی دو بار مسواک زدن دندان ها با خمیردندان فلوئورید و نخ دندان کشیدن روزانه دندان ها و لثه های خود را سالم نگه دارید. همچنین، برای معاینه و پاکسازی های حرفه ای به صورت منظم به دندان پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی و معایب

 • ناراحتی یا حساسیت: دندان هایی که جدیدا روکش شده اند، پس از، از بین رفتن تاثیرداروی بی حس کننده ممکن است دچار حساسیت شوند. در صورتی که دندان روکش کرده باشد و هنوز عصبی در آن وجود داشته باشد، نسبت به غذاهای گرم و سرد حساسیت نشان می دهد. دندان پزشک توصیه می کند که دندان های خود را با خمیر دندانی مسواک بزنید که مخصوصا دندان های حساس است. درد یا حساسیتی که در طول جویدن غذا احساس می کنید معمولا نشان دهنده این است که بیش از حد بالا قرار گرفته است. اگر مشکل این باشد، به دندان پزشک مراجعه کنید تا به راحتی آن را برطرف کند.
 • لب پر شدگی: روکش هایی که از جنس چینی هستند ممکن است دچار لب پریدگی شوند. درصورتی که لب پریدگی کوچک باشد، یک رزین کامپوزیت برای ترمیم روکش دندان مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که لب پریدگی زیاد باشد، باید روکش را عوض کرد.
 • شل شدن: گاهی اوقات سیمان مخصوص دندان پزشکی از زیر روکش دندان شسته می شود. این کار هم باعث میشود که روکش شل شود، و هم باعث می شود که باکتری در این دندان نفوذ کند و قسمت باقی مانده دندان را دچار پوسیدگی کند. در صورتی که روکش دندان شما شل به نظر می رسد، با مطب دندان پزشکی تماس بگیرید.
 • افتادن: گاهی اوقات روکش دندان می افتند. این اتفاق معمولا ناشی از درست جا نیفتادن یا کمبود سیمان مخصوص دندان پزشکی است. در صورت بروز این اتفاق، فورا با مطلب دندان پزشک تماس بگیرید. دندان پزشک دستورالعمل های مخصوصی را در زمینه مراقبت از دندان و روکش آن تا زمان مراجعه ارائه می کند. دندان پزشک می تواند روکش را با سیمان مخصوص دندان پزشکی دوباره به محل خود بر گرداند، در صورتی که این مساله امکان پذیر نباشد، یک روکش جدید باید ساخته شود.

هزینه و قیمت

هزینه و قیمت روکش دندان به عوامل مختلفی از قبیل نیازمندی های فنی درمان، میزان تخصص دندان پزشک، میزان تخصص دندان سازهای حرفه ای، نوع روکش دندان مورد استفاده بستگی دارد.

روکش دندان یک روش ترمیمی می باشد که علاوه بر زیبایی، کابردهایی مانند حفاظت از دندان و… را نیز دارد. روکش دندان معمولا برای کودکان استفاده نمی شود. در بارداری تنها در صورت وجود ضرورت و امکان نداشتن به تعویق انداختن روکش کردن دندان از آن استفاده می شود.

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For: روکش و بریج دندان چیست؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme