خانه / طرح درس / طرح درس حروف نویسی اعداد ریاضی اول

طرح درس حروف نویسی اعداد ریاضی اول

نام درس : ریاضی       عنوان : حروف نویسی اعداد           کلاس : اول ابتدایی                        مدت : ۲۰دقیقه     نام مدرسه :              تعداد دانش آموزان :۳۵  نفر                   

هدف کلی

آشنای با روش حروب نویسی اعداد

اهداف جزئی

۱ ـ آشنایی با مفهوم در عدد و حروف .

۲ ـ %۹۰  فراگیران اعداد یک تا نه رابه عدد بنویسند.

۳ ـ %۹۰  فراگیران حروف را می خوانند .

۴ ـ %۸۷ فراگیران اعداد نوشته شده را به حروف صحیح می نویسند.

۵ ـ %۸۷ فراگیران عدد هر دسته را به حروف می نویسند .

۶ ـ %۸۷ فراگیران جدول عدد و حروف را درست حل می کنند.

مواد آموزشی

کارت های عدد و حروف ،‌برگه های متن ،‌گچ و تخته ،‌ کتاب درسی ،‌برگه سفید ،‌تخته مغتاطیسی ، نوار چسب ، کارت های تصویر .

روش تدریس

اکتشافی ، حل مسئله ، گروهای کوچک ، تمرین و تکرار.

اهداف عاطفی

۱ ـ اعداد یک تا نه را می شناسد .

۲ ـ اعداد یک تا نه را شماش می کنند .

۳ ـ اعداد یک تا نه را به راحتی می نویسد.

رفتار ورودی

سلام و احوالپرسی ، حضور و غیاب دانش آموزان ، دیدن تکالیف ، توجه به روحیات دانش آموزان ، تشویق کسانی که کارشان رابه خوبی انجام داده اند .

اهداف روانی حرکتی

۱ ـ اعداد روی تخته را بخوانید .

۲ ـ شکل های داده شده را کامل کنید .

۳ ـ بتواند پای تخته از یک تا نه را بنویسد .

۴ ـ بتواند عدد یک تا نه را روی کارت نشان دهد .

ارزشیابی تشخیصی

دانش آموزان بتوانند اعداد یک تا نه را بشناسند .

دانش آموزان بتوانند اعداد یک تا نه را روی تخته بنویسند .

دانش آموزان بتوانند اعداد را تشخیص دهند .

ایجاد انگیزه

ارزشیابی نشخیصی معلم برگه هایی را در اختیار تک تک فراگیران قرار می دهد که در آن متنی با مضمون ذیل نوشته شده است به صورت داستان تعریف و در اختیار دانش آموزان قرار می دهد .روی درختی ۵ پرنده بود مریم از دور فکر کرد پرنده ها چهار تا هستند . ولی وقتی از جلو آنها را شمرد فهمید که پرنده ها ۴ تا نیستند بلکه آنها ۵ تا هستند خندید و گفت اگر پرنده ها ۸ تا بودند شاید من آنها را از دور هشت تا نمی دیدم .

گام اول : معلم از فراگیران  می خواهد که       به  طور شخص متن را مطالعه نمود و دید شماره هایی که می بیند خط بکشد دانش آموزان شماره های پشت کارت را با یکدیگر مقایسه  می کنند و در گروه خود قرار می گیرند . در صورتی که شماده ای را پیدا نکرده اند با کمک سایر گروه ها کار خود را کامل کنند.

دانش آموزان برگه ها را با هم مقایسه و رفع اشکال می کنند.

گام دوم : از گروه ها خواسته می شود شمارش ها را روی تخته بنویسند .

گام سوم : معلم برای هر گروه اسمی را تعیین می کند و از شمارش ریاضی استفاده می کند .

گام چهارم : در این گام رفع اشکال می کند و شمارشها را صحیح وتصحیح می کند .

گام پنجم : معلم از فراگیران می خواهد تا بگویند کدام حروف به کدام عدد مربوط می شوند . سپس یکی از فراگیران پای تخته می آید اعداد و حروف را می خواند.

گام ششم : با ایجاد سوال و راهنمایی معلم فراگیران مطلب آموخته شده را به کلیه اعداد عمومیت می دهند و فراگیران به یک نتیجه می رسند که می توانند تمام اعداد را به حروف بنویسند .

گام هفتم : معلم از فراگیران می خواهد تا شماره هایی را به شکل عدد و حروف به جد ول اضافه کنند.

گام هشتم : بچه ها برای مثالهای خود و درست بودن آن دلیل و توضیح  می آورند .

گام نهم : با کمک معلم وسایرفراگیران نظرات داوطلبین تصدیق یا رد می شود.

جمع بندی و نتیجه گیری

در نهایت معلم اعلام می دارد« پس توجه داشته باشیم که هروقت شماره ها به ریاضی باشند به آنها عدد و هرگاه به فارسی باشند یعنی از حروف الفبا استفاده شده باشد به آنها حروف می گوییم . ما می توانیم هر چیزی را که شمردیم هم به عدد و هم به حروف بنویسیم پس همیشه باید دقت کنیم از ما هر چیزی را خواسته اند؟ همچنین موقع حل کردن جدول عدد و حروف نگاه کنیم کدام شکل را نوشته اند آن وقت ما شکل دیگر آن را می نویسیم .

ارزشیابی تکلیف

۱ ـ با توجه به عدد یا حروف نوشته شده جدول زیر را کامل کن .

۲ ـ کلمه ( آشنایی ) چند نقطه دارد ؟ عدد ………………………………………………………………….  به حروف ……………………………………………………………………………………..

۳ ـ عدد هر دسته را به حروف بنویس .

۴ ـ تمرین صفحه ۹۷ را با دقت حل نمائید .

تعیین تکلیف

برگه ای جهت تکلیف منزل در اختیار فراگیران قرار می گیرد که شامل متن زیر می باشد .

فرزندم : سوالات این برگه را با کمک بزرگترها بخوان و سپس خودت با دقت آن را حل کن .

۱ ـ تعداد افراد خانواده ات را بنویس .       عدد……………………………………………………………. حروف ……………………………………………………………………………..

۲ ـ سن خودت را بنویس .                    عدد……………………………………………………………. حروف ……………………………………………………………………………..

۳ ـ شب ها چند ساعت می خوابی ؟         عدد……………………………………………………………. حروف ……………………………………………………………………………..

۴ ـ چند نوبت غذا می خوری ؟              عدد……………………………………………………………. حروف ……………………………………………………………………………..

۵ ـ خانه شما چند اتاق دارد ؟                عدد……………………………………………………………. حروف ……………………………………………………………………………..

۶ ـ چند کتاب درس داری ؟                 عدد……………………………………………………………. حروف ……………………………………………………………………………..

۷ ـ ماشین چند چرخ دارد ؟                 عدد……………………………………………………………. حروف ……………………………………………………………………………..

۸ ـ اسم و فامیل خودت چند نقطه دارد؟   عدد……………………………………………………………. حروف ……………………………………………………………………………..

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  طرح درس حروف نویسی اعداد ریاضی اول

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme