خانه / نکات زندگی / چگونه رسوب کتری و سماور را پاک کنیم؟

چگونه رسوب کتری و سماور را پاک کنیم؟

همه ما به صورت روزانه از کتری یا سماور، برای هر چیزی از درست کردن نودل یا برنج تا تهیه نوشیدنی‌های گرم نظیر چای و قهوه، استفاده می‌کنیم. آیا شمارش فنجان‌های قهوه و چای که در روز مصرف می‌کنید دارید؟ تصور کنید هر بار که کتری خود را برای جوشیدن آب استفاده می‌کنید، چه میزان رسوب در آن تشکیل می‌شود! البته تمیز کردن رسوبات آهکی تشکیل شده داخل کتری و سماور، که می‌تواند مشکل‌زا باشد، ساده و بی‌خطر است. در اینجا به چند نکته برای تمیز کردن و حذف رسوبات کتری و سماور اشاره خواهیم کرد تا با انجام آن‌ها کتری شما همانند روز اول درخشان شود.

Clean-Electric-Kettle

رسوبات آهکی چیست؟

رسوبات آهکی ساختار سفت و رنگ سفید شیری داشته که اغلب به عنوان کلسیم کربنات به آن‌ها اشاره می‌شود. این رسوبات معمولا در جاهایی نظیر؛ تانک آب داغ، لوله‌های قدیمی، سیستم‌های حرارت مرکزی و کتری دیده شده و به سختی نیز پاک می‌شوند.

رسوبات آهکی اصولا در مناطقی که آب داغ بخار و منجمد شده تشکیل می‌شود. رسوب تشکیل شده ناخوشایند بوده و به سختی با سایش تنها حذف و پاک می‌شود. مسئله‌ی دیگر این است که تمیز کردن رسوبات به وسیله سایش و کندن می‌تواند موجب آسیب دیدن سطح داخلی کتری نیز شود. اما یک مخلوط درست اسیدهای ملایم و خفیف، کلیسیم کربنات یا همان رسوبات آهکی به راحتی حل می‌شوند.

Clean-Kettle

چگونه رسوبات کتری و سماور را پاک کنیم

تمیز کردن کتری از رسوبات بسیار راحت و ساده است. هر چند ماه یک بار می‌توان این کار را با توجه به دستورالعمل و توصیه‌های ایمنی تمیز کردن موجود در دفترچه راهنمای کتری و سماور انجام داد:

 1. محلول تمیز کننده ویژه کتری را با آب رقیق کرده و داخل کتری بریزید.
 2. کتری را برای مدتی با محلول داخل آن بجوشانید.
 3. محلول را برای مدتی رها کرده تا کتری خیس بخورد.
 4. کتری را با آب سرد بشویید.

روش بالا یک راهنمای کلی برای انواع سماور و کتری است که مواد آن با توجه به جزئیات دفترچه راهنمای محصول باید انتخاب شود. برای مثال اگر در دفترچه سماور شما استفاده از جوهر لیمو را برای تمیز کردن رسوبات بلامانع دانسته، می‌توانید از روش زیر استفاده کنید، این روش برای سماورهایی است دارای دو المنت ویژه برای جوش آوردن و جوش مداوم هستند: (با فرض سماور ۳ لیتری)

 1. سماور را به میزان ۳/۴ (یعنی ۲٫۲۵ لیتر) با آب پر کنید.
 2. بعد از جوش آمدن آب ۵۰ گرم جوهر لیمو (اسید سیتریک شفاف) را به آن اضافه کنید.
 3. به مدت ۲ ساعت سماور را روشن نگه دارید تا رسوبات حل شود.
 4. برای ریختن محلول از شیر سماور استفاده کنید تا رسوبات داخل شیر نیز تمیز شود.
 5. سماور را با آب سرد شستشو داده و یک بار نیز جوشانده و آب آن را بریزید.
 6. اطراف سماور را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید تا لکه‌های احتمالی ناشی از محلول اسیدی پاک شود.

یک روش طبیعی دیگر نیز برای تمیز کردن کتری با سرکه سفید وجود دارد:

 1. کتری را به نسبت مساوی با سرکه سفید و آب پر کرده و اجازه دهید برای یک ساعت خیس بخورد.
 2. بعد از یک ساعت، فقط کتری را به جوش آورید.
 3. سپس کتری را خالی کرده و به طور کامل شستشو دهید.
 4. اگر دسترسی به سرکه ندارید، آب لیمو را امتحان کنید! نه تنها همان کار سرکه را انجام می‌دهد، بلکه به کتری رایحه خوش لیمو نیز می‌بخشد.

فرآیند تمیز کردن کتری را با پاک کردن بیرون کتری با یک دستمال مرطوب (یا با استفاده از پاک کننده‌های چند منظوره) کامل کنید. همان طور که مشاهده کردید، تمیز کردن کتری به راحتی و آسانی انجام شد!

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For: چگونه رسوب کتری و سماور را پاک کنیم؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme