خانه / مجله تصویری / روستا و ییلاق آمل / گالری عکس ییلاق خشواش آمل

گالری عکس ییلاق خشواش آمل

در این مطلب به شمار کشور می رویم و سفر به ییلاق خوشواش را تجربه می کنیم . ییلاقی در کوهستان که در آن بخاری های هیزمی روشن است . اگر قصد فرار از گرمای تابستان و تجربه سفری جدید را دارید به خوشواش بروید و از تماشای مناظر زیبا بر فراز ارتفاعات البرز لذت ببرید در دریای مه و ابر غرق شوید و شب ها به تماشای نمای شهر های اطراف و کهکشان راه شیری بنشینید .

شاید این روستا فاقد آب لوله کشی باشد اما چشمه های پر سخاوتش به شما آبی زلال را هدیه می دهند . با وجود امکانات کم این روستا می تواند تابستان متفاوتی را برای شما رقم بزند.

سه راه برای دسترسی به این ییلاق دارید

۱-  در جاده هراز بعد از شرکت آمولو به سمت فرعی هلی چال بروید و پس از گذر از کپین ، روستای خوشواش خودنمایی می کند . جاده خاکی این مسیر طیاد است اما در صورتی که ترافیک جاده هراز زیاد باشد ، بهترین مسیر برای رسیدن به روستا محسوب می شود .

۲-  در جاده هراز به سمت هردورود بروید و وارد جاده بلده شوید بعد از طی ۱۱ کیلومتر به تیرستاق و پس از طی ۱۸ کیلومتر جاده خاکی به خوشواش می رسید. این مسیر بهترین مسیر به خوشواش است . چون خاکی کمتری دارد و سرسبز و باصفاست .

۳-  از چمستان حرکت کنید و پس از گذر از  واز و گزنا سرا به خوشواش وارد شوید. البته این مسیر را فقط به دارندگان ماشین های شاسی بلند پیشنهاد می کنیم .

سفر همیشه حال و هوای آدم را عوض می کند . وقتی بدانی در آن سوی جاده ها چه چیزی انتظارت را می کشد ، دل کندن از زندگی روزمره برایت آسان می شود.

امروز روستایی ییلاقی در قلب یک منطقه کوهستانی با کلی تجربه هیجان انگیز انتظار ما را می کشد .

می خواهیم در همین #فصل تابستان کنار بخاری هیزمی بنشینیم و دستهایمان را گرم کنیم . تعجب نکنید ،اشتباهی در کار نیست ، قرار است از باد خنک کولرهای شهرمان دل بکنیم و به بخاری های روستایی زیبا پناهنده شویم .

پیشنهاد می کنم همین حالا بار سفرتان را ببندید .احتمال این که در پایان این مطلب راهی جاده شوید، بسیار زیاد است .

با ما همراه باشید.

روستای خوشواش ؛ بهشت گمشده

می خواهم کمی از قدرت تخیل خود استفاده کنید . تصور کنید که در منطقه ای در ارتفاعات قرار گرفته اید . کوه های بلندی را نظاره می کنید که در اولین ردیف پس از آن جلگه سبز مازندران  قرار دارد . حالا منظره دریا و شهر را هم به آن اضافه کنید . کمی بعد چشمتان به جنگل های انبوه و دره های بلند می افتد . کمی که خوش شانس باشید دریایی از ابر هم زیر پایتان قرار می گیرد تا یکی از آرامش بخش ترین فضا ها را تجربه کنید . اگر همه چیز را درست تصور کرده باشید الان در #روستای #خوشواش هستید .

نگاهتان را به سمت جنوب بچرخانید و از منظره نوک کوه و صخره های رنگی زیبا که نام یکی از آنها بشکسته لو است لذت ببرید .

شهر های آمل ، محمود آباد ، سرخرود ، فریدون کنار ، بابل ، قائم شهر و ساری را از این ارتفاع نظاره کنید . در تاریکی شب ،ستاره های آسمان و سوسوی نور شهر ها را به تماشا بنشینید. کهکشان راه شیری را که مانند ابر درازی در آسمان پهن شده است را ببینید و زیبایی های خلقت را لمس کنید .

همه چیز در اینجا رویایی به نظر می رسد و همین زیبایی ها این روستا را به بهشتی گمشده  تبدیل کرده است .

خوشواش ؛ ییلاق مازندران

روستای ییلاقی خوشواش در ۲۲ کیلومتری شهر آمل در #استان مازندران و در ارتفاعات #رشته کوه البرز قرار دارد . روستایی با تابستان هایی پر از جریان زندگی و زمستان هایی سرد و طاقت فرسا که همه را مجبور به کوچ می کند .

این روستا ییلاق تابستانی مردم روستاهای بالاخیابان ، لیتکوه و عده ای از اهالی شهر آمل می باشد . خوشواش دارای ۳ قسمت است :

۱- بائس محله در غرب خوشواش که قسمت قدیمی آن را در بر می گیرد.

۲- آمل محله در مرکز خوشواش که اکثر جمعیت آن از شهر آمل هستند.

۳- چندر محله در سمت شرق خوشواش که جمعیت آن اکثرا کشاورز و دامدار هستند .

معنای خوشواش

خوشواش در زبان محلی به نام خِشِواش شناخته می شود .  به زبان مازندرانی “خش” به معنای خوش و “واش” به معنای علف به کار می رود . پس خشواش به معنای خوش علف یا علفزار خوب و مرغوب می باشد .

تفریحات و امکانات خوشواش

از وقتی که وارد جاده خوشواش می شوید در واقع به دنیایی رویایی پا می گذارید . مناظر زیبا حتی در طول مسیر هم آرامش خاصی را به شما هدیه می دهند . در جاده خوشواش گذر از میان ابر و مه را تجربه می کنید . ارتفاعات خوشواش مناظر زیبایی از شهر و طبیعت را به معرض نمایش می گذارند . اگر خوش شانس باشید بر فراز دریای ابرها قرار خواهید گرفت اما اگر این چنین نشد در هوای صاف شب ، از تماشای مناظر زیبا سیر نخواهید شد .

درخت کهنسال خوشواش در کنار حسینیه این روستای ییلاقی فضای خاصی  به وجود آورده است .

خوشواش مقصد خوبی برای دوچرخه سواران است که میخواهند تجربه متفاوتی را از سفر برای خود رقم بزنند . اگر دوچرخه سوار هستید پیشنهاد ما به شما دوچرخه سواری در مسیر خوشواش است . در طول سال تورهای دوچرخه سواری در این روستا برگزار می شود که می توانید از آن ها استفاده کنید.

اگر کوهنوردی تفریح و ورزش مورد علاقه شماست و به دنبال تجربه نوع جدیدی از مناظر در ارتفاعات هستید ، خوشواش را در فهرست مقاصد خود قرار دهید و در ارتفاعات نظاره گر قله دماوند باشید.

پیاده روی در میان روستا را فراموش نکنید و حتما دوربین خود را همراه داشته باشید تا سوژه های ناب طبیعی و روستایی را از دست ندهید . غروب آفتاب در میان ابر ها منظره ای دیدنی را برای شما رقم خواهد زد.

امکانات این روستا محدود است. آب لوله کشی در آن وجود ندارد اما چشمه های ۷ چشمه ،مروارید چشمه ، معصومه کوثر ، انجلج و ۵ انگیس ، آب زلال و گوارایی دارند . نبود درمانگاه نیز یکی از مسائل این روستای زیبا است.

آب و هوای خوشواش

گفته می شود  در ازای هر ۱۰۰۰ متر ارتفاع ۵ درجه کاهش دما خواهیم داشت . حالا تصور کنید که در ارتفاع ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متری چه هوایی را تجربه خواهید کرد . خوشواش ۸ ماه از سال لباس سپیدی از جنس برف به تن می کرده است که امروزه به دلیل گرم شدن زمین به ۷ و ۶ ماه هم رسیده است .

آب و هوا در این روستا به شدت متغیر است . لحظه ای را با آفتاب سپری می کنید در حالیکه چند دقیقه دیگر ممکن است ابر در آسمان ببینید و قطرات باران صورتتان را نوازش کند .شاید هم مه همه جا را فرا گرفته و منظره ای رویایی به وجود بیاورد .

پاییز که از راه برسد از باد های تند و گاه و بیاه در امان نیستید . اما می توانید بهترین تابستان خود را در خوشواش تجربه کنید .تابستان های خوشواش با هر تابستان دیگری متفاوت است . تابستانی بسیار خنک که گاهی شعله بخاری های هیزمی را روشن می کند در حالی که در شهر کولرها هنوز روشن هستند .  ممکن است در اواسط مرداد ماه بارش تگرگ را در آنجا شاهد باشید.

خوشواش یکی از ییلاقات کم آب ایران است اما جای نگرانی نیست . چشمه های این روستا آبی بسیار خنک ، زلال و گوارا را از دل زمین به شما هدیه می کنند .

بافت قدیمی خوشواش

روستای خوشواش دارای بافت قدیمی بسیار زیبایی است . خانه های ساخته شده به سبک قدیمی از کاه ، گل ، سنگ و پهن اسب و گاو در روستا پراکنده اند . سقف خانه ها از الوارهای بلند و چوب و تخته با پوششی از گل ساخته شده و در بام ، مصالح سنگ صاف (ناز) و چوب صاف یا تخته ( لد ) به کار رفته است.

دیوارهای خانه ها به علت سرمای شدید و باد های کوبنده پاییزی بسیار ضخیم و سنگین هستند و قطر دیوار ها حتی به یک متر نیز می رسد. این دیوار ضخیم  هم سازه را محکم می کند و هم در برابر نفوذ سرما ، عایق است . به خاطر باد و سرما سنگ های سنگین بر بام خانه ها دیده می شود. ستون ها از تنه درختان و نرده ها از جنس چوب است .

این منطقه انبوهی از سنگ های فسیلی را در خود جای داده و شاید جالب ترین نکته  استفاده از سنگ های فسیلی (فسیل) در خانه سازی است.

حیاط خانه ها در گذشته دیوار نداشت . همسایه ها از حیاط یکدیگر عبور می کردند و به صاحبخانه سلام می کردند و احوال یکدیگر را می پرسیدند. امروز حیاط خانه ها دیوار دارد اما فرهنگ غنی هنوز هم پس از سال ها حفظ شده و مردم روستا در گذر از کنار یکدیگر به هم سلام می کنند حتی اگر طرف مقابل خود را نشناسند.

پوشش گیاهی

در خوشواش هر چه بالاتر بروید و از جنگل های انبوه گذر کنید ، منطقه صخره ای و دشت های سرسبز بیشتر نمایان می شوند . گیاهان بوته ای در اینجا بیشتر می روید و زیاد از درختان سر به فلک کشیده خبری نیست .بافت کوهستانی منطقه پوشش گیاهی منحصر به فردی را در آن ایجاد کرده است .

از میان درختان ، گلها ، سبزیها و به طور کلی گیاهان منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گون ،  گزنه ، کنگل ، زرشک ، ترش هلی دار ، گالش انگیر ، آلبالواک ، ون دار ، فگ دار ،  گل های پامچال و بنفشه و ورف لیم ، شال دم ، پتنیک ، ، تریگ سر، اوجی ، قارچ و … نام برد که هر کدام در زمان خاصی از سال می رویند و این تنوع زمانی در پوشش گیاهی مناظر متفاوتی را در این منطقه ایجاد می کند .به عنوان مثال گیاه وَرف لیم در هنگام آب شدن برف ها و گل لاله واژگون و گل شقایق چند ماه بعد می روید.

پوشش جانوری

جانوران و حشرات زیادی در این منطقه کوهستانی زندگی می کنند ، خزندگان ، پرندگان ، حشرات و پستانداران زیادی وجود دارند که می توان از میان آنها ، موارد زیر را نام برد:

گنجشک ،کبک ، تیرنگ ، جغد ،  تیکا ، کبک ، عقاب ، کلاغ ، مار ، مارمولک ، عقرب ، دودم ، زنبور ، پروانه ، مورچه ، کرم سبزه خوار یا ملف ، ملخ ، عنکبوت ، رتیل ، لوآس یا دله ، هد هد  ، موش ، گربه ، خرگوش و ….

البته حیوانات وحشی مثل گرگ ، پلنگ ، خوک ، گراز ، خرس و… نیز در منطقه زندگی می کنند.

شهدای گمنام خوشواش

بعد از موافقت بنیاد حفظ آثار ، افرادی به فکر جایی برای تدفین شهدای گمنام افتادند که با هم فکری اهالی محل، مکان مناسبی که اشراف کامل به محل داشت را انتخاب کردند . نام محلی آن زافرون تخت بود وبعد از تدفین شهداء به تپه نورالشهداء تغییر یافت.

هرسال عده معدودی به خوشواش می آمدند . اما پس از تدفین ۳ شهید گمنام در آن ، شهرت خاصی پیدا کرده و هرسال در یکی از روزهای تابستان در آن یادواره شهدا در تپه نور الشهدا  برگزار می شود .

راه های دسترسی به خوشواش

اگر بار سفر بسته اید و خوشواش را به عنوان مقصد خود قرار داده اید ، یکی از سه مسیر زیر را برای رسیدن به این ییلاق زیبا انتخاب کنید :

۱-  در جاده هراز بعد از شرکت آمولو به سمت فرعی هلی چال بروید و پس از گذر از کپین ، روستای خوشواش خودنمایی می کند . جاده خاکی این مسیر زیاد است اما در صورتی که ترافیک جاده هراز زیاد باشد ، بهترین مسیر برای رسیدن به روستا محسوب می شود .

۲-  در جاده هراز به سمت هردورود بروید و وارد جاده بلده شوید بعد از طی ۱۱ کیلومتر به تیرستاق و پس از طی ۱۸ کیلومتر جاده خاکی به خوشواش می رسید. این مسیر بهترین مسیر به خوشواش است . چون خاکی کمتری دارد و سرسبز و باصفاست .

۳-  از چمستان حرکت کنید و پس از گذر از  واز و گزنا سرا به خوشواش وارد شوید. البته این مسیر را فقط به دارندگان ماشین های شاسی بلند پیشنهاد می کنیم .

بهترین فصل سفر

اگر از گرمای هوا در تابستان خسته شده اید ، خوشواش میزبان خوبی برای روزهای تابستانی شما است و در آن تابستانی خنک را تجربه خواهید کرد . زمستان در خوشواش بسیار سرد است و حضور گردشگران در آن توصیه نمی شود . این روستا در پاییز به دلیل وزش بادهای شدید مقصد خوبی به شمار نمی آید.

پیشنهادات

در سفر به خوشواش همراه داشتن لباس گرم را فراموش نکنید .

طبیعت زیبای خوشواش دیدنی های بسیاری را به شما هدیه می کند ، شما نیز با مراقبت خود از محیط زیست ، آرامش بخش طبیعت باشید .

مسیر خاکی خوشواش در زمان بارش باران و یا وجود مه احتیاط بیشتری را می طلبد . پس در کنار لذت بردن از مناظر طبیعی ، در هنگام عبور از جاده احتیاط کنید.

سخن آخر

در جای جای این کشور چهار فصل ، مقاصد جدید و بکر انتظار شما را می کشند . روستای خوشواش تنها یکی از این مقاصد است . آیا سفری به این روستا داشته اید ؟ یا روستای دیگری را می شناسید که مانند خوشواش طبیعتی چشم نواز را به ما هدیه دهد و جای آن در کارناوال خالی باشد ؟ تجربیات و مشاهدات خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید .

خوشواش :

روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران ایران. خشواش . [ خ ُش ْ ] (اِخ ) دهی است از دهستانهای تابع آمل . (از مازندران و استرآباد رابینو بخش انگلیسی ص ۱۱۴).

معنی خِشِواش :

خِشِواش روستایی کوهستانیست که در ارتفاعات رشته کوه البرز قرار دارد . خِشِواش (kheshevash) از دو کلمه خِش+واش تشکیل شده است که به زبان محلی مازندرانی خِش به معنای خوش ، و واش به معنای علف می باشد . یعنی خوش علف یا همان علفزار خوب و مرغوب

ارتفاع از سطح دریا :
ارتفاع روستای خِشِواش حدود ۲۵۰۰ متر است که این عدد در نوک قله به ۳۰۰۰ متر نیز می رسد.که می توان از دستگاه GPS و با نرم افزار Google Earth نیز به این نتیجه رسید.


 

آب و هوای خِشِواش :

آب و هوای خِشِواش  سرد و خشک است که فقط چهار ماه از سال در آنجا برف نیست و البته در چند سال اخیر این رقم به پنج ماه و حتی شش ماه نیز رسیده است ، که می تواند ناشی از گرم شدن هوای زمین باشد .باز هم بعنوان نمونه ما در مرداد ماه بارش تگرگ را نیز مشاهده کردیم.  آب و هوای خشواش بسیار متغیر است که در یک لحظه هوا آفتابی و در لحظه ای دیگر ابری یا بارانی یا مه آلود است .باد های بسیار شدیدی در فصل پاییز می وزد که مشکلاتی را برای خانه های مردم به بار می آورد. یکی از بهترین نقاطی که می توان تابستان خنک را در آن سپری کرد ، خشواش است .

می دانیم که به ازای هر هزار متر ارتفاع ، پنج درجه کاهش دما داریم . در تابستان نیز بخاری های هیزمی قدیمی روشن است که صفای خاصی دارد ، و این صفا هنگامی که در چند کیلومتر آن طرف تر که مردم شهر از گرما به زیر کولر می روند ، بیشتر می شود .

خِشِواش زمستان های بسیار سردی دارد و همه جا سفید پوش می شود ،همه کوچ میکنند وحتی یک نفر نیز  آنجا نمی ماند .

   ييلاق خشواش در کل کوه کم آبي است زيرا سازند آن از نوع شمشک مي باشد ولي آب چشمه هاي آن بسيار خنک ، زلال و گوارا است. براي مثال مي توان چشمه هايي از قبيل ۷ چشمه ، معصومه کوثر ، انجلج ، ۵ انگيس و … نام برد.

kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواشبشکست لو kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش شب امیرحسین اکبری kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش رنگین کمان kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش حمام kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش شب kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش مه kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش ailar_21053409 برف kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش تکیه kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش تپه نور الشهدا kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش چشمه آب kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش طلوع خورشید kheshevash kheshevashi khoshevash khoshevashi آمل خشواش عکس کوه گالری منظره ییلاق خوشواش

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  گالری عکس ییلاق خشواش آمل

1 دیدگاه

  1. با عرض سلام و وقت بخیر بنظر بنده با در نظر گرفتن موقعیت قرار گرفتن حسینیه مسجد حمام و دکانهای قدیمی در کنار هم ودر قسمت جنوبی یا بقول حضرتعالی مرکزی روستا میتوان نتیجه گرفت این قسمت جز قدیمی ترین بخش روستا می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme